Хто відповідає за безпеку праці? – роз'яснення від Держпраці

За недотримання вимог з охорони праці на роботодавця може бути покладено такі види відповідальності: дисциплінарна, матеріальна, адміністративна та кримінальна.

«Роботодавець зобов’язаний  створити на робочому місці у кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці» – такою є норма ст. 13 Закону України «Про охорону праці» – розповідає Держпраці у Чернівецькій області.

За недотримання норм ст. 44 Закону «Про охорону праці» – «Відповідальність за порушення вимог щодо охорони праці», для роботодавця передбачено наступні види відповідальності: дисциплінарна, матеріальна, адміністративна та кримінальна.

Роботодавець несе адміністративну відповідальність відповідно до ст. 41 ч. 2, ст. 57, 58, 93, а також ст. 118-4 КУпАП.

Кримінальна відповідальність роботодавця настає у разі встановлення осіб, дії, або бездіяльність яких призвели  до настання нещасного випадку з працівниками.

Це передбачено ст. 272 ККУ, а саме:

  • штраф у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів,
  • виправні роботи до двох років,
  • обмеження волі  на строк до 5 років, або позбавлення волі на строк до восьми років з позбавленням займати посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Чинним законодавством України, а саме ст. 14 Закону «Про охорону праці» – «Обов’язки  працівника щодо додержання вимог нормативно – правових актів з охорони праці», працівників зобов’язано дбати про власну безпеку на виробництві.

Працівник зобов'язаний: 

  • дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства;
  • знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;
  • проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.

Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

По материалам ДФС у Чернівецькій області

1000 Осталось символов