Возвратно-финансовая помощь от плательщика ЕН - запрещено

Вопрос: ФОП на едином налоге (2 группа) перечислил по банку возвратно-финансовую помощь другому ФОПу на ЕН (2 группа), срок возврата  ВФП – 1 год. Какие есть ограничения и последствия?

Для заимодателя (лица, дающего ВФП)

ЗІР, 107.04. Чи включається до доходу ФОП - платника ЄП сума повернутої йомуфінансовоїдопомоги, що раніше надавалася таким платником?

Відповідь:

 Фізична особа – підприємець, яка порушила умови перебування на спрощеній системі оподаткування, встановлені Податковим кодексом України, а саме надавала поворотну фінансову допомогу, зобов’язана оподаткувати дохід в сумі повернутих коштів за надання такої допомоги за ставкою 15 відсотків та перейти на сплату інших податків і зборів з першого числа місяця, наступного за звітним кварталом, в якому відбулося таке порушення. При цьому у разі повернення коштів платнику єдиного податку, які раніше надавалися ним як платником податків і зборів на загальних підставах до переходу на спрощену систему оподаткування, сума таких коштів також включається до доходу та оподатковується за ставкою 15 відсотків.

На підставі п.п. 291.5 ст. 291 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які, зокрема здійснюють діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України «Про страхування», сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними розд. III ПКУ.

Відповідно до Національного класифікатора України ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності» (КВЕД 2010), надання поворотної фінансової допомоги належить до коду 64 «Надання фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення» та є забороненим для здійснення діяльності на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності.

Аналогичное мнение изложено в ИНК ДФС (Лист ДФС від 14.11.2017р.  № 2609/К/99-99-13-02-03-14/ІПК). Кроме того, отмечено:

Отже, у разі якщо за договором безвідсоткової поворотної позики передбачено повернення юридичною особою коштів фізичній особі, то сума такої допомоги не включається до її загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

Якщо зазначена сума повертається юридичною особою фізичній особі - підприємцю, то оподаткування здійснюється відповідно до глави I розд. XIV ПКУ або ст. 177 розд. IV ПКУ.

Т.о., ВФП можно взять от физического лица (гражданина), а не от ФОП.

         Для заемщика

Нужно вернуть ВФП в течение 12 месяцев. Иначе – включается в доход .

92.11. До складу доходу, визначеного цією статтею, не включаються:

3) суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів;

1000 Осталось символов